Патогенез розвитку пародонтиту та періодонтиту
Пародонтит – це наслідок гінгівіту (запалення) ясен. Розвивається захворювання зазвичай через погану гігієну ротової порожнини – запалення провокує велика кількість зубного каменю та нальоту. Серед інших факторів, що провокують захворювання:
- механічна травма ясен;
- патології крові;
- збої у функціонуванні ендокринної системи;
- ВІЛ.
При пародонтиті запальний процес поширюється на тканини пародонту – це ясна, періодонт, цемент зуба, тверда кісткова тканина стінок зубної лунки. У занедбаних стадіях патологічний процес досягає альвеолярного відростка. В результаті руйнуються пародонтальні зв’язки зубної одиниці – вона втрачає колишню опору, розхитується та випадає.
Якщо пародонтит визначається дефектами ясенної тканини, періодонтит – це ускладнення карієсу – зубної хвороби. Запалення у другому випадку поширюється на тканини, які оточують зуб та утримують його у лунці.
Лікарі Стоматологічного центру “Варшавський” у Києві на Виноградарі справедливо вважають періодонтит наслідком пародонтиту. У більшості випадків захворювання запалення стартує з ясен. При ігноруванні пацієнтом проблеми воно просувається нижче і поширюється на глибокі тканини навколо зубної одиниці.