Пародонтит та періодонтит

Людині, далекій від медицини, складно розпізнати різницю між пародонтитом і періодонтитом. Незважаючи на схожість у назвах, йдеться про два принципово різні захворювання. Схожість патологій полягає лише у схожих проявах та однакових наслідках запущеної хвороби – обидва захворювання рано чи пізно призводять до втрати зубів.
Записатися на прийом
Стоматологія «Варшавський» на Виноградарі

Патогенез розвитку пародонтиту та періодонтиту

Пародонтит – це наслідок гінгівіту (запалення) ясен. Розвивається захворювання зазвичай через погану гігієну ротової порожнини – запалення провокує велика кількість зубного каменю та нальоту. Серед інших факторів, що провокують захворювання:

  • механічна травма ясен;
  • патології крові;
  • збої у функціонуванні ендокринної системи;
  • ВІЛ.

При пародонтиті запальний процес поширюється на тканини пародонту – це ясна, періодонт, цемент зуба, тверда кісткова тканина стінок зубної лунки. У занедбаних стадіях патологічний процес досягає альвеолярного відростка. В результаті руйнуються пародонтальні зв’язки зубної одиниці – вона втрачає колишню опору, розхитується та випадає.

Якщо пародонтит визначається дефектами ясенної тканини, періодонтит – це ускладнення карієсу – зубної хвороби. Запалення у другому випадку поширюється на тканини, які оточують зуб та утримують його у лунці.

Лікарі Стоматологічного центру “Варшавський” у Києві на Виноградарі справедливо вважають періодонтит наслідком пародонтиту. У більшості випадків захворювання запалення стартує з ясен. При ігноруванні пацієнтом проблеми воно просувається нижче і поширюється на глибокі тканини навколо зубної одиниці.

 

Симптоми захворювань

Клінічна картина захворювань досить схожа, саме тому пародонтит та періодонтит часто плутають. При прогресуванні запальних процесів пацієнт зазначає такі загальні симптоми:

  • смердючий запах з рота;
  • наліт та зубний камінь, запалені пародонтальні кишені;
  • почервоніння, припухлість, кровоточивість, чутливість ясен;
  • підвищена рухливість зубів (проявляється за тривалої відсутності терапії).

Як відрізнити пародонтит від періодонтиту?

На початкових стадіях пародонтит протікає майже безсимптомно. З прогресуванням захворювання, крім вищезгаданих симптомів, пацієнт відзначає в’язкість слини, гнійні виділення з пародонтальних кишень. Іноді у хворого запалюються локальні лімфовузли.

Характерний прояв періодонтиту – це слабко виражений біль періодичного характеру. Інтенсивні больові відчуття з’являються у відповідь на будь-який контакт з хворою одиницею.

Крім візуального огляду та збору анамнезу, при діагностиці періодонтиту проводиться пальпація та перкусія. У Стоматологічному центрі «Варшавський» на Виноградарі за підозри на періодонтит обов’язково роблять рентген. Результати діагностики допомагають виявити стадію запалення та вибрати відповідну терапевтичну методику.

Діагностичні заходи при пародонтиті практично ті самі. При неясній клінічній картині лікар може додатково призначити ультразвукове дослідження та забір крові для загального аналізу.

Як лікують пародонтит та періодонтит у Стоматологічному центрі «Варшавський» на Виноградарі

 

Лікування обох захворювань визначається залежно від стадії розвитку запалення. При можливості зберегти зубну одиницю при періодонтиті показано чищення зубного каналу, встановлення пломби. З канальної порожнини стоматолог виводить ексудат (продукти життєдіяльності бактерій). Одночасно лікар призначає пацієнтові полоскання антибактеріальними, мінеральними препаратами.

На ранній стадії розвитку пародонтиту достатньо провести професійне чищення зубів з подальшою обробкою препаратами, що містять фтор. Додаткове медикаментозне лікування дозволяє відновити імунну систему організму та повністю знищити бактерії.

Якщо у разі розвитку захворювань у пацієнта спостерігається рухливість зубів, не обходиться без шинування. Якщо при терапії пародонтиту і періодонтиту зберегти зуби неможливо, їх видаляють і проводять протезування знімними конструкціями, містоподібними протезами або за допомогою дентальної імплантації.

Профілактичні заходи

 

Оскільки обидва захворювання за своєю суттю стають наслідком неякісної гігієни ротової порожнини, лікарі Стоматологічного центру «Варшавський» у Києві закликають пацієнтів приділяти догляду за ротовою порожниною достатньо часу, не нехтувати професійним чищенням та профілактичними стоматологічними оглядами.

Більш детальну консультацію щодо захворювань, їх терапії та профілактики ви завжди можете отримати у наших лікарів на очному прийомі.