Пульпіт та періодонтит

У шаленому ритмі мегаполісу не завжди вистачає часу на здоров’я, проте, коли організм заявляє про проблему у формі гострого болю, знайти час на відвідування лікаря все ж таки варто. У Стоматологічному центрі «Варшавський» на Виноградарі пацієнтам, які відвідали клініку з гострим болем, найчастіше ставлять діагноз «пульпіт» або «періодонтит».

Обидва захворювання мають запальний характер, стають причиною невилікуваного карієсу. Але недуги не можна назвати спорідненими. Про те, як відрізнити пульпіт від періодонтиту, як правильно лікувати захворювання і йтиметься у цьому огляді.

Записатися на прийом

Патогенез розвитку пульпіту та періодонтиту

Як вже було згадано раніше, пульпіт та періодонтит – це дві наступні стадії після середнього та глибокого карієсу. При каріозному ураженні руйнується відразу емаль, потім дентинна тканина, а за нею – пульпа. Ігнорування проблеми призводить до зараження кореневого каналу. Інфекція не тільки руйнує сам зуб, а й поширюється за його межі.

Пульпіт розвивається на стадії запалення м’якої зубної тканини (нерву), при періодонтиті запаленню піддаються сполучні тканини навколо зубного кореня (періодонт). При руйнуванні періодонту зростає ризик втрати зуба – він згодом втрачає амортизацію та розхитується.

Важливо! Причиною появи періодонтиту може стати не лише невилікуваний карієс. Фахівці Стоматологічного центру «Варшавський» у Києві відзначають випадки прояву ознак запалення періодонту у відповідь на неякісно проведене лікування карієсу, ускладнений перебіг лор-захворювань, механічні травми зуба.

 

Симптоми захворювань

При пульпіті пацієнти скаржаться на гострий пульсуючий біль, який віддає у щелепу, вухо. Больовий синдром проявляє себе у відповідь на контакт із холодними, гарячими продуктами, а також без провокацій – увечері чи вночі.

Що ж до періодонтиту, він проявляється не відразу. Запалення тривалий час протікає без симптомів. Тільки ледь помітна синюшність ясен може «видати» проблему. Коли захворювання переходить у гостру фазу, пацієнт відчуває неприємні симптоми:

  • підвищення температури;
  • набряклість ясен під зубом;
  • причинний зуб трохи піднімається і починає хитатися.

 Як відрізнити періодонтит від пульпіту?

Хороший стоматолог ніколи не переплутає пульпіт з періодонтитом, спираючись на такі факти:

  • пульпа зуба пронизана великою кількістю нервів, тому при пульпіті пацієнта турбує гострий і різкий біль, який буквально «вистрілює» у щелепу, вухо. При періодонтиті біль ниючий, він може залишатися з пацієнтом протягом декількох тижнів, не змінюючи своєї інтенсивності;
  • пульпіт викликає зміну кольору самого зуба, запалення періодонту супроводжується зміною кольору ясенної тканини;
  • при запаленні пульпи зуб у лунці добре тримається, якщо запалився періодонт, елемент розхитується. Крім цього, періодонтит супроводжується виділенням гною з ясен.

Як лікують пульпіт та періодонтит у Стоматологічному центрі «Варшавський» на Виноградарі

Особливість лікування патологій полягає в абсолютно різній терапевтичній тактиці. При пульпіті наші стоматологи вдаються до консервативних чи хірургічних методів лікування.

Перша тактика виправдана лише у разі незначних уражень пульпи, запалення, спричиненого травмами. Вона спрямована на збереження життєздатності зубного нерву. Однак, найчастіше у стінах Стоматологічного центру «Варшавський» вдаються до альтернативної методики – видаляють пульпу з подальшим пломбуванням зубних каналів.

Перед початком хірургічного лікування наш лікар обов’язково спрямовує пацієнта на рентген з метою визначення ступеня розвитку запалення та доцільності втручання. Лікарський протокол складається з наступних етапів:

  1.  розтин порожнини зуба;
  2.  видалення ураженої пульпи;
  3.  діагностика кореневих каналів;
  4. обтурація каналів, постійне пломбування.

 

Ступінь руйнування навколозубної тканини при періодонтиті дозволяє виявити рентгенівський знімок. Після діагностики при підтвердженні діагнозу приступають виключно до хірургічного лікування. Лікар:

  1.  розкриває зубну порожнину;
  2.  здійснює ендодонтичну обробку зубних каналів, щоб відкрити доступ до коренів;
  3.  залишає у зубній порожнині лікарський засіб;
  4.  встановлює тимчасову пломбу;
  5. пломбує канали та встановлює постійну пломбу після закінчення дії лікарського засобу.

 

У Стоматологічному центрі «Варшавський» у Києві лікування пульпіту та періодонтиту відбувається із застосуванням ефективного та безпечного знеболювального препарату. Клініка може гарантувати вам комфорт та відсутність ризику розвитку ускладнень.

Профілактичні заходи

 Обидва запальні захворювання часто розвиваються через карієс зуба, тому їх профілактика зводиться до запобігання появи каріозних вогнищ. Наші стоматологи радять:

  • не нехтувати профілактичними оглядами – відвідувати лікаря-стоматолога не рідше ніж 2 рази на рік;
  • своєчасно лікувати карієс;
  • стежити за гігієною порожнини рота та харчуванням.

 

Більш детальну консультацію щодо захворювань та їх лікування ви можете отримати у наших лікарів на очному прийомі.